Kulturskolan i Perstorp beställde en skylt av mig redan förra året, men det tog tid att komma på vilket material den skulle göras i. Efter mycket funderingar fram och tillbaka och flera kasserade idéer, tycker jag resultatet blev perfekt för ändamålet. En färgstark, glad och lekfull skylt som ska få de förbipasserande att vilja stig in genom portarna till Kulturskolans inspirerande värld.
Skylten, som nu hänger utanför porten till Kulturskolan, ska hänga där vinter som sommar i några år är det tänkt. Därför har jag skapat den av mosaikbitar som fästs på en powerpanel, cementplatta, och sedan fogats enligt konstens alla regler.
Massor av krossat kakel
Sedan ska pusslet läggas. Det tar sin lilla tid. Men till sist blir det ändå något som ger mening. Då ska det fästas på en cementpanel. Här får en hantverkare rycka in. Och så sitter allt fast. Och skylten är klar! Redo att lämna ateljén och köras till Perstorp.